Özcan Deniz

19 Mayıs 1972 yılında Ankara’da doğmuş, beş yaşına kadar Ankara’ da yaşamıştır. 1977 yılında ailesinin Ege’ye (Aydın) göç etmesiyle çocukluğu ve gençliğinin ilk yılları Aydın’da geçmiştir.

Eğitimi süresince, kendi yazdığı küçük hikayeleri oyunlaştırarak, arkadaşları ile kurduğu küçük amatör tiyatro

topluluğu ile çevre yörelere turneler yapmıştır. Bu yıllarda müziğe olan yatkınlığını da keşfetmiştir.

1985 yılında ilk orkestra çalışmasını yaparken artık Aydın’ da tanınan ve aranılan orkestra solisti olmuştur.

Ardından İzmir ve Antalya’da sahne çalışmaları gelmiştir. Aydın’ın Sultanhisar kasabasında düzenlenen

Geleneksel Ses Festivaline katılıp birincilik ödülünü alınca, hedefinde İstanbul’a gelme hayelleri

oluşmaya başlamıştır.

1988 yılında İstanbul’a gelip, 1989 yılında Almanya’ya gitmiştir. Orada da müzik çalışmalarına devam eden

Özcan Deniz’i İstanbul’da fark edemeyen yapımcılar; Münih’ te keşfetmişlerdir.

İlk albüm çalışmasını 1992 yılında yapmış ve ” Yine Ağlattın Beni ” isimli albümünü piyasaya çıkarmıştır.

1993 yılında yaptığı ” Meleğim ” adlı albüm ile şöhreti yakalamıştır. 1994 yılında ” Beyaz Kelebeğim ” albümünü çıkarmıştır.

Art arda çıktığı televizyon programlarında sinema camiasının da dikkatini çekmiştir. 1994 yılında Türk Sinemasının

duayenlerinden Memduh Ün’ün ” Ona Sevdiğimi Söyle ” adlı filminde oynayarak, sinema ile ilk buluşmasını gerçekleştirmiştir.

1995 yılında vatani görevini yapan Özcan Deniz, 1997 yılında ” Yalan mı ” albümü ile müthiş bir dönüş yapmış ve aynı yıl ” Yalan mı ” adlı dizi ile televizyon izleyicileriyle buluşmuştur. Bir taraftan kendi öykülerini yazmak ve bunları hayata geçirmek en büyük arzusuyken bir taraftan da

müzikal yolculuğuna devam ediyordu.

Sırasıyla ” Çoban Yıldızı “, ” Aslan Gibi “, ” Leyla”, ” Ses ve Ayrılık “, ” Hediye “, ” Sevdazede ” albümlerini ve 2012 yılında ” Bi’ Düşün ” adlı son albümünü çıkarmıştır.

Mercan Dede’nin ” Su ” ve 3 Hürel Şarkıları albümlerinde birer şarkıyla yer almıştır.

Halen her sene bir sosyal sorumluluk projesinde yer almaktadır. Böbrek Vakfı, TOÇEV ” Yaşasın Okulumuz “, Kızılay yanında 2009 yılında Coca Cola Türkiye ve WWF “Her Şey Değişir” işbirliği ile ” Bafa’ ya Su, Ege’ ye Bereket ” projesi için hazırlanan ve tüm dünyada yayınlanan şarkısının Türkçe versiyonunu Özcan Deniz, Pamela ve Fuat ile birlikte seslendirmektedir.

Müzik çalışmalarının yanı sıra oyunculuk da O’nun için vazgeçilmez bir tutku olmuştur. 1999 yılında öyküsünü kendisinin yazdığı ” Aşkın Dağlarda Gezer ” adlı dizi ile tekrar televizyon izleyicileri ile buluşmuştur. 2002 yılında efsane dizi ” Asmalı Konak ” ile müzikte yakaladığı başarılı kariyeri, oyunculukta da yakalamıştır. 2004 yılında ” Haziran Gecesi “, 2007 yılında ” Kader “, 2008 yılında ” Aşk Yakar “, 2009 yılında ” Samanyolu ” adlı projelerde yer almıştır. 2012 yılında ise “Bir Zamanlar Osmanlı ” adlı dizi ile televizyon izleyicilerinin evlerine konuk olmuştur.

Müzik ve televizyon dizileri çalışmaları ile birlikte, sinema filmi çalışmaları da devam etmektedir.1994 de çektiği ” Ona Sevdiğimi Söyle ” den sonra 2002 yılında ” Kolay Para “, 2003 yılında ” O Şimdi Asker “, ” Asmalı Konak – Hayat “, 2004 yılında öyküsü kendisine ait ” Neredesin Firuze “, 2006 yılında ” Keloğlan Kara Prense Karşı “, 2008 yılında Dışişleri Bakanlığı’nın desteklediği ” Mevlana Aşkın Dansı ” adlı belgesel ile sinema severlerle buluşmuştur. 2011 yılında ilk kez yönetmen koltuğuna oturan Özcan Deniz, hikaye ve senaryosunu da üstlendiği ” Ya Sonra ” adlı filmi beyaz perde ile buluşturmuştur. 2012 yılında ise yönetmenliğini Yeşim Ustaoğlu’nun üstlendiği ” Araf / Somewhere in Between ” adlı filmde rol almıştır. Son olarak 2012 yılında ikinci kez yönetmen koltuğuna oturan Deniz, aynı zamanda senaryo uyarlamasını da üstlendiği ” Evim Sensin ” adlı film ile

sinema severlerin karşısına çıkmıştır.

Halen her ay Türkiye ve dünyanın çeşitli yerlerinde konser çalışmalarına devam etmektedir.

Albümleri

Bi` Düşün (2012)
Merakımdan (2012)
Sevdazede (2009)
Hediye (2007)
Ses ve Ayrılık (2004)
Leyla (2002)
Aslan Gibi (2000)
Çoban Yıldızı (1998)
Yalan Mı? (1997)
Beyaz Kelebeğim (1994)
Hadi Hadi Meleğim (1993)
Yine Ağlattın Beni (1992)

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir