Arabesk Müzik Nedir?

Arabesk Müzik Nedir?

Kelime anlamı olarak, “Arap Tarzında” veya “Arap Stili” olarak tanımlanan Arabesk, özellikle Türkiye’de en popüler müzik türlerinden birisi olarak varlığını 1960’lı ve 1990’lı yıllardan bu yana sürdürüyor. Müzik uzmanları tarafından “Oryantal Müzik” olarak da isimlendirilen bu müzik türü, özellikle 1990’lı yıllardan sonra daha da popülerlik kazanmış ve internet olanaklarının da artması ile sadece Arabesk Müzik çalan Arabesk Radyo ve benzeri çevrimiçi radyo kanallarının dinleyiciler ile buluşmasını sağlamıştır. Tüm bu tanımlamalara rağmen “Arabesk Müzik Nedir?” Sorusunu yanıtlamak için bu müzik türünün tarihçesine daha yakından bakmakta fayda var.

Arabesk Müzik Nasıl Doğdu?

Ülkemizde oldukça popüler bir müzik türü olan Arabesk Müzik konularını genellikle aşk, aşk acısı, hayatla mücadele, hüzün ve karamsarlık gibi temalardan seçen bir müzik türüdür. Kimi çevrelerce, dinleyenleri melankoli ve bağlı olarak alkol kullanımı gibi zararlı alışkanlıklara yönelttiği için sık sık eleştirilen Arabesk Müziğin kurucusu olarak Orhan Gencebay kabul edilir

ahmet-selcuk-ilkan

Buna karşın, özellikle 1990’lı yıllardan sonra, Ebru Gündeş, Seda Sayan veya Sibel Can gibi kadın sanatçıların da Arabesk Parçalar dillendirmeleri ile birlikte Arabesk Müzik kitleler arasında yaygınlaştı. Klasik müzik, rock veya caz gibi türlere karşın, sadece bu türde müzik çalan Arabesk Radyo yayınları ise özellikle doksanlı yıllardan sonra artış gösterdi. Günümüzde Orhan Gencebay, bu müzik türünün kurucusu olarak kabul edilmesine karşın Müslüm Gürses ve İbrahim Tatlıses’in bu türde güçlü ve kitleleri derinden etkileyen parçalar besteledikleri bilinmektedir. Bugün, yukarıda saydığımız isimlerle özel bir tür halini alan Arabesk Müzik nasıl doğdu?

1960’ lı yıllarda kayıt teknolojilerinin gelişmesi, kaset ve kasetçalarların da insanlar tarafından kullanılmasını sağladı. Bu dönemde, Ortadoğu veya Hindistan gibi ülkelerdeki farklı müzik türleri de tüm dünyadan insanların dinlediği müzikler arasında yer aldı. Özetle, farklı ve etnik müzik türleri kayıt teknolojilerinin gelişmesi ile yakın coğrafyada da dinlenir oldular. Ezgi ve melodiler aynı kaldı, ancak sözlerin de ülkemize uyarlanması gerekiyordu. 1960’ lı yıllardan sonra meydana gelen sosyal – ekonomik gelişmeler, çarpık kentleşme, köyden kente göç gibi unsurlar Arabesk Müziğin toplumda yayılmasına neden oldu. Doksanlı yılların sonuna doğru, Arabesk Müzik toplum tarafından benimsendi ve Arabesk Radyo türünde pek çok kanal sadece bu türde müzikler yayınlamaya başladılar.

İnternet olanaklarının artması ve insanların herhangi bir müzik kategorisinde farklı ezgileri bilip tanımak istemeleri, internet üzerinden yayın yapan Arabesk Radyo ve türevi internet radyo kanallarının sayısını arttırdı. Bu kanallar, yeni Arabesk Müzik sanatçılarını ve onların yeni eserlerini tanımak için günümüzde pek çok insan tarafından dinleniyor. Arabesk Radyo kanallarının artması aynı zamanda, dinleyici kitlesinin de ciddi oranda değişmesine neden olarak kadınlar tarafından da Arabesk Müziğin benimsenmesine yol açtı.

Arabesk Radyo Kanalları Ve İnternet

İnternet olanaklarının artması, Arabesk Müzik kanallarına ulaşımı hızlandırdı. Günümüzde ana akım radyo kanalları arasında sadece bu tipte müzikler çalan ve Arabesk Radyo olarak isimlendirilebilecek pek çok radyo kanalı, yayın hayatına devam ediyor. Kral FM, Damar Radyo, Radyo Hazar, Radyo Kraltürk gibi kanallara ek olarak Arabesk Müziğin “İmparatoru” olarak adından sıkça söz edilen İbrahim Tatlıses’in bu lakabına atıfta bulunan İmparator Radyo veya aynı şekilde Müslüm Gürses’in aldığı “Baba” lakabına atıfta bulunan “Baba Radyo” gibi kanallar, popüler Arabesk Radyo kanalları arasında yer alıyorlar. Ancak internet teknolojilerinin gelişmesi, Arabesk Radyo kavramını bambaşka bir yere taşımıştır. Spotify veya Youtube Premium gibi ücretli servislerin aksine, internette yayın yapan Arabesk Radyo seçeneklerine sizler de ilgili aramaları yaparak ulaşabilirsiniz.

Bu müziği sevenler, kaliteli bir internet bağlantısı sayesinde reklamsız Arabesk dinle sorgusunu arama motorlarında yaparak kanallardan kesintisiz ve yüksek kalitede müzik dinleye bilmektedirler. Arabesk Müzik dinlemek isterseniz, sizler de sitemizden reklamsız Arabesk dinleme imkânına kavuşabilirsiniz. Bununla beraber, bu arama sorgusunu Google’ da yaparak farklı kanallara ulaşma imkânınız da vardır.