Damar Müzik Nedir? Arabesk Müzik Parçalarına Neden Damar Deniyor?

İnternetin büyük ölçüde müzik dinleme alışkanlıklarımızı değiştirip geliştirdiğini söylemek mümkün. İnternet olanaklarının artması ile birlikte çeşitli arama motorlarında “Damar Radyo Dinle” ve “Reklamsız Damar Radyo” ya da “Damar Radyo Frekansları” gibi arama sorgularını gerçekleştirenlerin sayısı bir hayli arttı. Peki, günümüzde Arabesk Müzik dinlemek isteyen insanlar neden genellikle “Damar Müzik” tercih ediyorlar? Bu tanım nereden geliyor? Damar Müzik Nedir? Arabesk Müzik parçalarına neden “Damar” deniyor?

arabesk-muzigin-tarihcesi

“Damar” Tabiri, Arabesk Müziğin Kendi Doğasından Gelen Bir Tanım

Arabesk Müzik, Türkiye’de yaygınlaşmaya başladığı 1960’lı yıllardan bu yana en fazla eleştirilen müzik türlerinden birisi oldu. Siyasi konjonktürün gerektirdiği üzere yüzünü “Batı” ya dönmüş toplum için “Arap” ve “Arap Ezgileri” dinlenilmemesi gereken müzik türlerinin başında geliyordu. Tıpkı Rock Müziğin özellikle 1970’li yıllarda ABD ve İngiltere’de gençleri isyankârlığa yönelttiği için yasaklanması veya sansüre uğraması gibi, Arabesk Müzik de benzer bir kadere maruz kaldı. Bugün, internet olanaklarının artması, Damar Radyo Dinle gibi sorguların arama motorlarında sıkça yapılmasını sağlamıştır; bunda müzik türlerindeki çeşitlenme ve Arabesk – Rap gibi farklı türlerin oluşması etkili olmuştur.

Ülkemizde dinlenilmeye başlandığı 1960’lı yıllardan bu yana “Arabesk Müzik” veya bu tip parçaları sıklıkla çalan “Damar Radyo” kanalları, kanaat önderleri ve özellikle de entelektüel kesim tarafından en çok eleştirilen müzik türlerinden birisi oldu. Günümüzde, ünlü Piyanist Fazıl Say’ın Arabesk Müziği en sık ve fazla eleştiren kişilerden birisi olduğunu söylemek mümkün. Peki, Arabesk Müzik neden “Damar Müzik” olarak isimlendirildi?

İlk olarak bu müzik türünün temelde insanları –özellikle de gençleri- hüzün, melankoli ve isyana teşvik ettiği görüşü toplumun büyük bir kesimi tarafından kabul gördü. Bununla beraber çarpık kentleşme ve köyden kente göçün hızlandığı 1960’lı ve 1970’li yıllarda genellikle negatif duyguların açığa çıkmasını sağlayan bu müzik türü, büyük kentlerin fakir ve alt tabaka kesimi tarafından benimsendi. Bu benimsemede, şarkı türlerindeki acı ve isyanın toplumun alt kesiminin duygularına tercüman olması büyük bir pay sahibiydi. 1980’li ve 1990’lı yıllarda, Arabesk Müzik parçaları “Damar Müzik” olarak isimlendirilmeye başlandı. Bugün özellikle internette bu tabir ile ilişkili “Damar Radyo Dinle” gibi arama sorguları pek çok kişi tarafından yapılmaya devam ediyor.

Arabesk Müzik, İntihar Eğilimi Ve İnternet

Damar Müzik terimi, genelde “insanın içine işleyen bir acı” tanımı için tercih edildi. Arabesk Müzik, dile getirdiği tema ve konularla insanların doğrudan vücuduna ve kalbine nüfuz ediyordu. Bununla beraber, Arabesk Müziğin,Damar Müzik olarak tanımlanmasındaki bir diğer neden de, bu müzik türünün dinleyicileri arasındaki “intihar eğilimi” idi. Arabesk Müziğin güçlü yorumcularından birisi olan Müslüm Gürses’in dinleyicileri arasında “kendini jiletlemek” ciddi bir alışkanlık halini aldı. Böylece Arabesk Müzik, özellikle bu müzik türünü onaylayan – onaylamayan herkes tarafından “Damar Müzik” ve bu tipte parçaları çalan radyo kanallarını ise “Damar Radyo” olarak tanımlamaya başladı. Arabesk Müziğin “Damar” olarak isimlendirilmesindeki bir diğer neden de bu müzik türünün çoğunlukla uyuşturucu kullanımını arttıracağı yönündeki bir görüştür.

Günümüzde toplumun belli bir kesimi, Damar Müzik olarak da isimlendirilen Arabesk Müziğin insanları intihara meyilli, alkol kullanımına yatkın, melankolik yaptığı fikrine sahiptir. Toplumun bir kısmı ise, hayatın üzücü durumlarına karşı Arabesk Müzik dinleyerek duygularını dışa vurmakta ve bir nevi rahatlama sağlamaktadırlar. İnternet olanaklarının gelişmesi ve kaliteli – reklamsız müziğe ulaşımın kolaylaşması, “Damar Radyo Dinle” gibi arama terimlerinin sıkça kullanılmasında pay sahibi olmuştur.